IDN - domény obsahující znaky s diakritikou

Jak fungují, problémy atd.

IDN - domény obsahující znaky s diakritikou

Příspěvekod M. Kloubek (ČH) » 12 srp 2011 22:47

:!: Vždy aktuální informace naleznete v nápovědě "IDN - domény obsahující znaky s diakritikou"

IDN (Internationalized Domain Names)

Správci některých domén první úrovně (TLD - Top Level Domain) umožňují registrovat i domény obsahující jiné znaky, než které byly definovány v původních pravidlech. Tyto domény jsou nazývány Internationalized Domain Names (IDN). Jméno domény tak například může obsahovat znaky s českou diakritikou, přehlásky, nebo znaky řecké abecedy.

IDN domény .eu
10.12.2009 byla například spuštěna registrace IDN domén .eu. Zde jsou povoleny znaky národních abeced členských zemí Evropské unie.

Česká doména .cz registraci IDN (zatím) neumožňuje.

Technické fungování IDN

Jméno IDN domény teoreticky může obsahovat jakýkoliv znak v kódování UTF-8. Nicméně při používání domény se s těmito znaky nepracuje. Jméno domény je vždy pomocí kódovací syntaxe Punycode převedeno na tzv. ACE tvar (ASCII Compatible Encoding). Ten již obsahuje pouze ASCII znaky (resp. znaky podle původních pravidel pro tvorbu doménových jmen), přičemž je jasné, že se jedná o IDN doménu.

Příklad IDN domény
Například doménové jméno českýhosting.eu má ACE tvar xn--eskhosting-neb2q.eu. Prefix xn-- signalizuje, že se jedná o ACE tvar IDN domény. S ACE tvarem domény pak pracují všechny internetové služby (DNS, http, e-mail atd.). Na klientovi (obvykle na používaném software - např. prohlížeči stránek nebo programu pro práci s poštou) pak je, aby doménu převedl do ACE tvaru a při komunikaci se serverem používal jej. Nicméně v současné době není pravidlem, že to každý klient umí.

Můžete si vyzkoušet jednoduchý test. Zkuste ve svém prohlížeči webových stránek otevřít adresy [url]http://www.českýhosting.eu[/url] a http://www.xn--eskhosting-neb2q.eu. První je zápis domény v UTF-8, druhý je ACE tvar téže domény. Ve správně fungujícím prohlížeči byste se měli v obou případech dostat na stejnou stránku.

Hosting IDN na Českém hostingu

Naše systémy jsou pro hostování IDN domén připraveny. Vždy je pracováno s ACE tvarem domény (jak technicky, tak například při fakturaci) - doména je na ACE tvar automaticky převedena již při objednání.

Standardně umožňujeme objednávat pouze IDN domény .eu, hosting pro jiné můžeme zřídit individuálně.
Uživatelský avatar
M. Kloubek (ČH)
Administrátor
 
Příspěvky: 9
Registrován: 04 srp 2011 16:23

Zpět na IDN - domény s diakritikou

Pilotní provoz

Fórum běží v pilotním provozu, který slouží k odstranění nedostatků a doladění funkcionality. Je možné, že nedostanete na svůj dotaz odpověď hned. Fórum zatím oficiálně neslouží jako zákaznická podpora.

Připomínky k pilotnímu provozu, prosím, pište do fóra nápady a připomínky.

Nápověda Českého hostingu

Než položíte dotaz:
Zkuste prohledat fórum. Je možné, že Váš problém tu již někdo řešil a vyřešil. Velkým zrojem vědomostí je nápověda Českého hostingu. Najdete v ní mnoho užitečných informací a konkrétní postupy jak nastavit služby.

Zákaznická podpora

v pracovní dny od 9.00 do 18.00 hodin.
E-mail: podpora@cesky-hosting.cz
Telefon: +420 777 811 029

Pravidla fóra

Fórum slouží jako zdroj informací a podpora pro zákazníky Českého hostingu. Dodržujte zásady slušného chování, vyvarujte se vulgárních výrazů, urážek apod. Fórum není určeno k propagaci služeb, firem ani jednotlivců.

cron